مقالات

گلخانه شیشه ای

گلخانه شیشه ای

فضایی نیمه بسته یا بسته ای که در آنجا گل و گیاهان مختلف را پرورش می دهند ، گلخانه نامیده می شود . این محیط ها دارای کنترل دما و نور می باشند و از پوشش نور خورشید در آن ها استفاده می شود .در این مقاله با گلخانه شیشه ای آشنا می شوید.

گلخانه شیشه ای چیست ؟

به محیط بسته یا نیمه بسته ای که از شیشه برای پرورش گل یا گیاه ساخته می شود گلخانه شیشه ای گفته می شود که دارای ویژگی هایی همچون کنترل نور و رطوبت داخل آن محیط می باشد . عملکرد اصلی به این صورت می باشد که مقداری از انرژی  نور خورشید پس از عبور از شیشه از دست می رود و بعد از وارد شدن به درون فضای شیشه ای نور بازتاب شده در آن انرژی کافی برای عبور از شیشه را نخواهد داشت .

برای این که وزن شیشه ها برای ستون های گلخانه قابل تحمل باشد ، باید ستون ها بسیار محکم باشند و استحکام کافی را در برابر باد و شرایط جوی و … داشته باشند .

در ساخت این نوع گلخانه ، شیشه هایی با ضخامت مختلف به کار برده می شود .

ضخامت شیشه

 شیشه گلخانه انواعی از شیشه هایی می باشد که به دلیل استفاده در گلخانه ها که نور خورشید را از خود عبور می دهند کاربرد بسیار زیادی دارند . ضخامت شیشه هایی که در گلخانه ها به کار برده می شود از 4 میلی متر تا 8 میلی متر با توجه به درصد نوری که لازم است به گیاهان تابیده شود ، می باشد .

انواع گلخانه

  • تمام شیشه ای

گلخانه تمام شیشه ای

نوع تمام شیشه ای به محیطی گفته می شود که سرتا سر آن را شیشه پوشانده باشد . این نوع از گلخانه ها مناسب برای پرورش گیاهانی می باشد که لازم است تا در کف گلخانه روئیده شوند و با وجود فاصله عبور نور از شیشه به اندازه کافی آفتاب می تابد و می توان گیاهان را به صورت قفسه بندی در چند طبقه قرار داد . شیشه گلخانه موجب حفظ گرم نور آفتاب صبح در داخل محیط می شود و در نتیجه بسیار موثر و مفید برای رویش گیاهان بوته ای از قبیل گوجه فرنگی می باشد .

  • نیمه شیشه ای

گلخانه نیمه شیشه ای

نوع دیگری از گلخانه ها وجود دارند که قسمتی از آن شیشه ای می باشد و قسمت پایینی آن با مصالح از قبیل آجر و آهن و سیمان و … ساخته می شود و به آن ها گلخانه نیمه شیشه ای گفته می شود . این نوع از گلخانه ها برای گیاهانی مناسب می باشد که نیاز به بستر گلخانه ندارند .

  • گلخانه شیشه ای تراس

گلخانه شیشه ای تراس

 تراس هر ساختمانی از جمله بخش های مهم می باشد اما در بیشتر مواقع بی مصرف و غیر قابل استفاده می ماند . در حالی که طراحان برای این بخش کوچک و در عین حال مهم ایده های نو زیادی طراحی کرده اند . از جمله زیباترین و کاربردی ترین این طرح ها می توان به گلخانه شیشه ای در بالکن اشاره کرد .این نوع گلخانه ایده ای جذاب و زیبا در تراس می باشد که علاوه بر این که محیطی زیبا برای لذت بردن اعضای خانواده می باشد ، بلکه به نمای ساختمان جلوی ویژه می دهد . برای اجرای گلخانه ی شیشه ای تراس می توان از شیشه های ریلی یا تاشو استفاده کرد .

شیشه بالکن متحرک
بیشتر بخوانید

خانه های قدیمی با ساختمان های امروزه بسیار تفاوت داشتند و در ساختمان های ویلایی قدیمی معمولا بخشی از گوشه ساختمان اختصاص به گلخانه شیشه ای داده می شد . اما امروزه جای خالی گلخانه های قدیمی را می توان با گلخانه های شیشه ای در تراس ها جبران کرد . از جمله مزیت هایی که در بالکن دارند افزایش آرامش و همچنین قابلیت کاشت سبزیجات مورد استفاده روزانه می باشد .

طریقه ساخت

از جمله پیشنهاد های کم هزینه برای نگهداری از گیاهان در فصل گرما می توان به گلخانه های شیشه ای اشاره کرد . افراد بسیاری هستند که علاقه به پرورش گیاهان دارویی دارند و محلی برای انجام این کار ندارند . با استفاده از گلخانه شیشه ای در تراس و استفاده از شیشه بالکن یا شیشه های تاشو و جمع شو می توان این مشکل را حل نمود .

بعنوان مثال می توان در این گلخانه ها گیاهان بوته ای همچون گوجه فرنگی را پرورش داد که در دمای 25 درجه سانتی گراد رشد می کنند . بدین وسیله می توان در روزهای بهاری و زمان هایی که هوا ملایم می باشد می توان شیشه ها را جمع کرده و از هوای آزاد لذت برد و در روزهای سردتر  برای آسیب ندیدن گیاهان آن ها را بست و یا فقط چند تکه از شیشه تاشو را باز نمود .

آیا برای گلخانه شیشه سکوریت به کار برده می شود ؟

شیشه هایی که در گلخانه های شیشه ای به کار برده می شوند با شیشه هایی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت می باشند و در گلخانه ها برای این که شیشه ها استحکام بسیار زیادی داشته باشند آن ها را به صورت خام به کار نمی برند ، بلکه در آن ها از شیشه های گلخانه سکوریت استفاده می نمایند .

قیمت شیشه بالکن
بیشتر بخوانید

برای درک درست از چرخه گلخانه ای بهتر است این گونه بیان کنیم که نور از شیشه ی گلخانه ای عبور می کند و در فضای گلخانه محبوس می شود و از گلخانه خارج نمی شود . بنابراین این گونه فضاها در صورتی که نور خورشید وجود داشته باشد در فصول سرد با حداقل ترین وسایل گرمایشی دمای محیط را به بالاترین مقدار ممکن می رسانند .

بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده نوع شیشه گلخانه برای حفظ دمای محیط گلخانه از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد .

بهترین و استانداردترین شیشه هایی که در این محیط ها به کار برده می شود شیشه سکوریت با ضخامت 4 میل می باشد . در شیشه گلخانه استاندارد میزان انتقال نور حدود  90 درصد می باشد که از مقاومت نسبی در برابر سرما و حرارت برخوردار می باشد .

گلخانه شیشه ای برای اینکه بتواند گل ها و گیاهان را سالم نگهداری نماید باید دارای ویژگی های مهمی باشد که عبارتند از :

  • انتقال نور کافی
  • انتقال یووی مناسب
  • عایق بند متناسب

شیشه بالکن برای گلخانه / شیشه بالکن گلخانه ای

همانطور که می دانیم به شیشه های تاشویی که قابلیت باز و بسته شدن را داشته باشند شیشه بالکن گفته می شود . استفاده از آهنکشی و شیشه های ثابت در بالکن ها ساده ترین روش ساخت گلخانه می باشد که البته این روش به دلیل نداشتن امکان تعویض هوا زیاد مورد استقبال نمی باشد . بنابراین استفاده از شیشه بالکن گلخانه ای مناسب ترین و بهترین روش ایجاد گلخانه در بالکن می باشد که علاوه بر این که امکان تعویض هوا در آن وجود دارد یک گلخانه ی زیبا و جذاب می باشد .

شیشه بالکن های گلخانه ای قابلیت ساخت در ابعاد با عرض 60 سانتی متر تا ارتفاع 240 سانتی متر را دارند . از این شیشه بالکن ها می توان در پشت بام ها نیز استفاده کرد و یا به عنوان آلاچیق شیشه ای آن ها را به کار برد . در ساخت شیشه بالکن گلخانه ای پروفیل هایی که به کار برده می شوند معمولا از جنس آلومنیوم می باشند که در هنگام بسته شدن درب کاملا چفت می شوند و در برابر هر گونه سرما و گرمایی عایق بندی می شوند .

تراس و بالکن خود را با شیشه بازسازی کنید
بیشتر بخوانید

شیشه هایی که در ساخت گلخانه ی شیشه ای به کار برده می شوند از پوشش های پلاستیکی گلخانه ها مقاومت بیشتری دارند . در گلخانه های پلاستیکی عبور اشعه ماورابنفش موجب پژمرده شدن گل ها می شود و پلاستیک نیز به علت قرار گرفتن مستقیم در معرض خورشید خیلی زود پوسیده می شود و از طول عمر کمتری برخوردار می باشد  در صورتی که در گلخانه شیشه ای این طور نیست و اگر زیر سازی به صورت درست انجام شود از استحکام بالایی برخوردار خواهد بود .

مزیت استفاده از پوشش شیشه گلخانه ای به جای سایر پوشش ها

  • گلخانه شیشه ای در مقابل عوامل جوی از طول عمر بیشتری برخوردار می باشد .
  • از شیشه ها نور و سرمای کنترل شده برای مراقبت از گل و گیاهان گلخانه ای عبور داده می شود .
  • قابلیت نصب سریع و حرفه ای در هر جا از قبیل پشت بام ، باغ و حیاط خانه وجود دارد .
  • با استفاده از آن ها فضای داخل گلخانه قابل دید می باشد و در نتیجه موجب زیبایی بسیاری در محیط می شود .

شیشه سکوریت برای گلخانه صنعتی

در گلخانه های صنعتی شیشه ها از جمله موارد مهم تلقی می شوند زیرا شیشه ها نقش مهمی در عایق بندی فضای گلخانه ، رسیدن نور خورشید به میزان کافی ، کنترل سرمای محیط  دارند .

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد شیشه سکوریت 4 میل مناسب ترین شیشه ها می باشد .

برای تهیه شیشه گلخانه با کیفیت و شفاف و مقاوم می توانید اقدام به تهیه آن از ونوس جام نمایید . ونوس جام در راستای خدمت رسانی به مشتریان عزیز انواع شیشه سکوریت و شیشه برای گلخانه را با بالاترین کیفیت تولید می نماید .

در اجرای گلخانه ابعاد برش شیشه برای گلخانه باید متناسب با آهن کشی و ستون گذاری کار شما مشخص گردد . بنابراین شاسی کشی اولین کار در ساخت گلخانه می باشد و سپس باید با توجه به فاصله بین هر دو ستون افقی  عمودی ابعاد شیشه برای گلخانه مشخص گردد .

جهت سفارش انواع بالکن شیشه ای با شماره 09144075948 تماس داشته باشید.