شیشه بالکن, مقالات

انواع شیشه بالکن

انواع شیشه بالکن

شیشه بالکن؛ یک انتخاب مدرن برای ساختمان

شیشه یکی از پرکاربردترین متریال‌ها در طراحی داخلی و نمای بیرونی ساختمان‌ها است. همچنین وقتی بخواهیم از متریال‌‎های شفاف و درخشان در معماری انواع بنا استفاده کنیم؛ شیشه در صدر فهرست قرار می‌گیرد. شیشه بالکن یکی از موارد استفاده از این متریال در طراحی ساختمان و از معدود اجزای طراحی ساختمان است که هم در داخل و هم در نمای بیرونی دیده می‌شود. در این مطلب با انواع شیشه بالکن و مزایای استفاده از آن آشنا می‌شویم.

شیشه بالکن چیست؟

شیشه بالکن (Balcony Glass) که گاهی به آن بالکن شیشه‌ای هم گفته می‌شود، پوشش و محافظی برای محیط‌های داخلی ساختمان است. از این متریال برای پوشش انواع تراس و بالکن در هر نوع بنای مسکونی، تجاری و اداری می‌توان استفاده کرد. این شیشه‌ها از نظر جنس، رنگ، میزان شفافیت، ابعاد، ضخامت و تکنولوژی ساخت با هم تفاوت دارند؛ اما ویژگی‌های مشترکی دارند که آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

 • انواع شیشه بالکن به افراد داخل ساختمان امکان دیدن فضای بیرون از ساختمان را می‌دهند
 • شیشه‌های بالکن جلوی نور ورودی به منزل را نمی‌گیرند، مگر به‌اندازه‌ای که به رنگ و فناوری شیشه انتخابی شما مرتبط است
 • شیشه‌های بالکن محافظی برای انواع عوامل محیطی هستند
 • شیشه‌های بالکن را می‌توان در انواع ثابت و متحرک ساخت

مزایای استفاده از انواع شیشه بالکن

شیشه‌های بالکن از هر نوعی که باشند، دارای مزایای مشترکی هستند. البته برخی از انواع شیشه‌های بالکن، محدودیت‌ها یا مزایای اضافی نیز دارند. شیشه‌های بالکن امکان ورود نور طبیعی روز را به منزل فراهم می‌کنند و در هنگام شب نیز می‌توانید از منظره شبانه شهر یا منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، لذت ببرید. شیشه‌های بالکن به ویژه در ویلاهای جنگلی یا رو به دریا بهترین گزینه برای دیدن مناظر طبیعی هستند. برخی از مزایای دیگر استفاده از انواع شیشه بالکن عبارتند از:

 • امکان محافظت از فضاهای داخلی از عوامل محیطی مانند: گرد و خاک، برف، باران، گرما، سرما، رطوبت و باد، ورود حشرات و پرندگان
 • پیشگیری از هدر رفتن انرژی در محیط‌های داخلی با ایجاد عایق حرارتی
 • جلوگیری از ورود سر و صدا و آلودگی‌ صوتی
 • امکان نصب نسبتا آسان
 • امکان نصب و اجرا به شکل و طرح دلخواه
 • برخورداری از استحکام بالا
 • امکان باز و بسته شدن سریع با مکانیسم‌های متفاوت
 • امکان نصب سریع نسبت به انواع گوناگونی از متریال‌ها در نمای داخلی و بیرونی
 • امکان نصب شیشه بالکنی به جای نرده در قسمت بیرونی بالکن
 • کاهش وزن نهایی ساختمان نسبت به متریال‌های دیگر بیرونی بنا
 • کاهش هزینه ساخت نما
 • ایجاد جذابیت و زیبایی در نمای داخلی و بیرونی
7 دلیل اصلی استفاده از شیشه بالکن
بیشتر بخوانید

آشنایی با انواع شیشه بالکن

تمامی انواع شیشه‌های بالکن باعث استفاده بهینه از فضاهای داخلی می‌شوند. این شیشه‌ها باعث می‌شوند خانه بزرگ‌تر به‌نظر بیاید و زیبایی محیط داخلی را نیز افزایش می‌دهند. شیشه‌های بالکنی همچنین باعث می‌شوند شما بتوانید بسیار بهتر از محیط بالکن خود استفاده کنید. برخی از انواع شیشه‌های بالکنی را از نظر کاربرد، با هم مرور می‌کنیم.

شیشه بالکن بدون قاب

شیشه بالکن بدون قاب که به آن فریم‌لِس (Frameless) نیز می‌گویند، نوعی از شیشه بالکن است که فقط از یک پنل شیشه‌ای تشکیل شده است و هیچگونه قابی ندارد. این شیشه‌ها در عین استحکام از این مزیت برخوردار هستند که منظره‌ای کامل را بدون هیچ مزاحمت و مانعی، پیش چشم بیننده قرار می‌دهند.

شیشه‌های بالکن بدون قاب به جای پروفیل‌های سراسری متصل کننده، فقط در فواصلی نسبتا طولانی، پروفیل‌های کوچک اتصال دهنده عمودی دارند. این نوع از شیشه بالکن را می‌توان به دیوار یا سقف بالکن متصل کرد؛ بدون آن‌که خرابی زیادی ایجاد شود. قطر این شیشه‌ها معمولا بین 8 تا 10 میلی‌متر است.شیشه بالکن ریلیشیشه بالکن ریلی

شیشه‌های بالکن ریلی از چندین پنل شیشه‌ای هم‌اندازه تشکیل شده‌اند که امکات تحرک آن‌ها به موازات هم وجود دارد. این پنل‌ها در بخش بالایی و پایین پنل، پروفیل‌هایی دارند که آن پروفیل‌ها دارای چرخ‌هایی هستند و این چرخ‌ها امکان حرکت روی ریل را برای‌شان فراهم می‌کند.

مکانیسم حرکت در این نوع از شیشه‌های بالکن بسیار آسان است و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را باز و بسته کنید. شست‌وشو و نظافت پنل‌های شیشه‌ای نیز در این نوع از بالکن‌های شیشه‌ای بسیار آسان است؛ زیرا حرکت ریلی، امکان دسترسی به دو طرف شیشه‌ها را افزایش می‌دهد.

فضای بیشتری برای معاشرت ایجاد می کنیم
بیشتر بخوانید

شیشه بالکن پنجره‌ای

شیشه بالکن پنجره‌ای

شیشه‌های بالکن پنجره‌‎ای یا پنجره بالکن، یکی دیگر از انواع شیشه‌های بالکن است که از آن برای پوشش پنجره‌ها استفاده می‌شود. نوع تاشوی این نوع از شیشه‌ها بسیار پرطرفدار است. شیشه بالکن پنجره‌ای عموما در ابعاد دست کم 3 متر مربع قابل اجرا است. از این نوع از شیش‌ها در نمای بسیاری از ساختمان‌ها با کاربری‌های گوناگون استفاده می‌شود.

نرده شیشه‌ای بالکن

نرده شیشه‌ای بالکن

از انواع شیشه بالکنی به جای حفاظ نرده‌ای بالکن و تراس در بناها نیز می‌توان استفاده کرد. نرده شیشه‌ای بالکن نسبت به انواع دیگر شیشه‌های بالکن، ضخامت بیشتری دارد. ضخامت این نوع از شیشه‌ها معمولا بیش از 10 میلی‌متر است و دارای استحکام بالایی در بخش شیشه و اتصالات هستند. جنس نرده شیشه‌ای بالکن نیز از شیشه سکوریت و نشکن است. این نوع از طراحی بالکن، جلوه‌ای لوکس و مدرن به ساختمان می‌دهد.

رنگ شیشه بالکن

شیشه‌های بالکن دارای میزان شفافیت و رنگ‌های متنوعی هستند و این تنوع رنگ، امکانات بیشتری را برای طراحان فضای داخلی و خارجی ساختمان فراهم می‌کند. میزان شفافیت در شیشه‌های بالکن می‌تواند دارای درجات کاملا شفاف، اندکی مات، مات، رنگ‌های بسیار مات و سندبلاست یا طرح‌دار باشد. همچنین رنگ‌های سرامیکی مات در برابر اشعه فرابنفش خورشیدی نیز مقاوم هستند. برخی از انواع شیشه‌های بالکن از نظر رنگ و شفافیت عبارتند از:

 • شیشه بالکن مشکی
 • شیشه بالکن دودی
 • شیشه بالکن سفید
 • شیشه باکن شفاف
 • شیشه بالکن مات
 • شیشه بالکن سفید طرح‌دار

V6

نگهداری از بالکن‌های شیشه‌ای

نگهداری از بالکن‌های شیشه‌ای بسیار آسان است؛ زیرا این متریال به نگهداری ویژه‌ای ندارد. به‌‌طور معمول، مواد قلیایی و اسیدی با درصد متعارف در طبیعت و عوامل جوی، اثری روی این نوع از شیشه‌ها ندارند؛ بنابراین تنها نکته مهم برای نگهداری از این شیشه‌ها این است که هر از گاهی آن‌ها را از گرد و غبار محیط پاک کنید.

پوشش دور آلاچیق
بیشتر بخوانید